1. A HKK alapelvei
[Kiegészítés]
A játék alapelvei átfogják a HKK valamennyi szegmensét, beleértve a lapok csereberélését, adás-vételét, gyűjtögetését, az otthoni, barátságos partikat éppúgy, mint a tétre játszott versenyeket, a versenyszervezés folyamatát, valamint a játékfejlesztést és a tesztelést is. Az alapelvek olyan iránymutatások, amelyeket mindig szem előtt kell tartanunk, akármilyen vonatkozásban is beszélünk a HKK-ról. A játék egyetlen szabálya vagy kiegészítő szabálya sem lehet ellentétes értelmű ezekkel az alapelvekkel, és a lapok, amelyek napvilágot látnak, mindig meg kell feleljenek ezen alapelvek által támasztott követelményeknek. Ha bármikor olyan kérdés merül fel, amit a szabályok segítségével nem lehet megválaszolni, mert azok elégtelenek, pontatlanok vagy kétértelműek, akkor az alapelvek adnak iránymutatást, és nyújtanak segítséget a döntésben.
1.1. A stratégiai jelleg alapelve
1.1.1.
A HKK gyűjthető stratégiai kártyajáték.
[Kiegészítés]
A „gyűjthető” jelző önmagáért beszél. A „stratégiai” jelző pedig arra utal, hogy a HKK egy szórakoztató, de egyben komoly időtöltés is. A HKK-ban fontos szerepe van a megválasztott játékstílusnak, a pakliépítés koncepciójának, és a játék során kialakult szituációkban hozott egyes döntéseknek is. Ezen összetevők egyikének sem szabad háttérbe szorulnia, mindegyik ugyanúgy fontos. A játéknak tehát meg kell őriznie gondolkodtató társasjáték jellegét. Az egyes lapok ereje, a szerencse vagy az automatizmus nem kerülhet túlsúlyba a játéktudással és a stratégiával szemben. A Kiadó mindig szem előtt tartja ezt az alapelvet, és ennek megfelelően határozza meg kártyalapok gyakoriságát.
1.2. Az egyensúly alapelve
1.2.1.
A játék egyetlen lapja vagy szabálya sem biztosíthat önmagában aránytalan előnyt a játékosnak.
[Kiegészítés]
Az egyensúly elve azért szükséges, mert nélküle olyan szabályok illetve lapok jöhetnek létre, amelyek önmagukban is képesek a játék eldöntésére. Nem láthatnak napvilágot olyan lapok, amelyek a játékostól, annak tudásától, a többi laptól, illetve a pillanatnyi játékképtől függetlenül behozhatatlan előnyt biztosítanak valamelyik játékosnak. Ezt az alapelvet alkalmazni kell azokra a rejtett kombinációkra is, amelyek az alkotók szándékától függetlenül, vagy azzal ellentétesen keletkeznek, és így eredményezik az aránytalanságot.
1.2.2.
A játékegyensúlyt megbontó lapokat, illetve lapkombinációkat szabályozni, módosítani vagy tiltani szükséges.1.3. Az egyértelműség alapelve
1.3.1.
A játék szabályainak és valamennyi lapnak egyértelműnek, félreérthetetlennek és félremagyarázhatatlannak kell lennie.
[Kiegészítés]
Az alapelvet mind az új lapok és szabályok megalkotása, mind a meglévő ellentmondások feloldása kapcsán alkalmazni kell. Léteznie kell minden játékhelyzetre egyértelmű, indokolható és védhető magyarázattal ellátott döntésnek. A kétértelmű szabályok, félreérthető és félremagyarázható képességek illetve lapok rombolják a játék stabilitását, ezért törekedni kell az ilyen bizonytalanságok felszámolására.
1.3.2.
Azokat a szabályokat és lapokat, amelyek bizonytalanságot okoznak, egyértelműsíteni szükséges.1.4. A döntési prioritás alapelve
1.4.1.
A játék alapszabályai nem mondhatnak ellent az alapelveknek, a játékszabályoknak pedig mindenkor harmonizálniuk kell az alapszabályokkal, és az alapelvekkel.1.4.2.
Egyes lapok, illetve egyes laptípushoz vagy lap-altípushoz, esetleg lapok egy-egy csoportjához tartozó különös szabályok figyelmen kívül hagyhatják, megváltoztathatják vagy felülírhatják a játék alapszabályait és egyes részletszabályait, de továbbra sem mondhatnak ellent az alapelveknek.1.4.3.
Az ugyanarra a kérdéskörre vonatkozó egyes részletszabályok, szabálymagyarázatok közül mindig a legutolsóként megjelentnek van a legmagasabb prioritása.1.4.4.
Versenyeken a versenybíró döntése nem bírálható, de a bírói döntésnek mindig következetesnek kell lennie, és mindig igazodnia kell a játék alapelveihez. A versenybíró köteles lelkiismerete és legjobb tudása szerint, részrehajlás nélkül, elfogulatlanul meghozni a döntéseit.
[Kiegészítés]
A bírói döntés szabadsága fontos fékje a túlszabályozásnak. A bíráskodás szabályait, és versenybírókkal szemben támasztott elvárásokat A versenybírók etikai szabályzatában foglaltuk össze. (171.)
1.4.5.
Az alapelvekkel ellenkező lapokat és szabályokat felül kell vizsgálni, azokat tiltani vagy módosítani szükséges.1.5. A kölcsönös tisztelet alapelve
1.5.1.
A HKK játékosok mindenkor tiszteletben tartják egymást, a játék szabályait és a versenybírók döntését, valamint egyéni lehetőségeikhez mérten segítik és támogatják a kezdő játékosokat.
[Kiegészítés]
A HKK közösségformáló időtöltés. Olyan társasjáték, amelynek fontos részét képezi a játékosok egymás közti kapcsolattartása. Mind a versenyeken, mind a közösségi fórumokon, mind a klubokban jogos elvárás tehát a játékosokkal szemben, hogy kölcsönösen tartsák tiszteletben egymást, egymás tudását és véleményét.
1.5.2.
A játék alapelveit és alapszabályait minden játékosnak tiszteletben kell tartania.1.5.3.
A játékszabályokat mindenkinek be kell tartania, és azok szándékos megsértése miatt bármely játékos szót emelhet.1.5.4.
A tétre játszott mérkőzéseket csak a versenybíró szakíthatja félbe, de az általa észlelt szándékos szabályszegésre bármely játékos felhívhatja a versenybíró figyelmét.1.5.5.
A kártyalapok cseréje és adás-vétele során mindenki köteles tisztességes megállapodásra törekedni.